• Historia przedszkola

• Nasze przedszkole zostało założone jako Przedszkole nr 2 - WSK w 1953 r. Pierwszym dyrektorem placówki była Rozalia Biernat.

W październiku 1971 r. Aeroklub Mielecki podarował dzieciom samolot M-2. Został on usytuowany w ogrodzie przedszkolnym i odtąd był wizytówką naszego przedszkola.

W 1979 r. grono pedagogiczne nawiązało współpracę z Polskim Radio - z redakcją Audycji dla szkół i przedszkoli.

Kolejna dyrektor przedszkola Zofia Salamaga wraz z pedagogiem rozpoczęła w 1981 r. starania i przygotowania do nadania "dwójce" imienia Marii Konopnickiej.

W 1982 r. została nawiązana współpraca z Przedszkolem nr 136 im Marii Konopnickiej w Malborku oraz z Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

W dniu 25 VI 1982 r. odbyła się w naszym przedszkolu impreza poświęcona nadaniu imienia Marii Konopnickiej. Tablicę pamiątkową znajdującą się na froncie budynku odsłonił przedstawiciel Rady Zakładowej - Andrzej Sucharzewski (absolwent tej placówki) w obecności zaproszonych gości.

Tradycją w kolejnych latach w naszym przedszkolu przemienionym w nazwie na Przedszkole Miejskie nr 12 stały się poranki z okazji rocznic urodzin lub śmierci patronki.

Obecnie dyrektor przedszkola Jolanta Omyłka wraz z gronem pedagogicznym pielęgnuje tradycje związane z patronem przedszkola organizując coraz to ciekawsze formy rozpowszechniania twórczości Marii Konopnickiej.

Celem przybliżenia przedszkolakom tamtych lat i miejsc, w których przebywała Maria Konopnicka zorganizowana została w dniu 1 IV 1998 r. wycieczka do Muzeum im. Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

W 1998 r. rozpoczęta została współpraca z Publicznym Przedszkolem nr 1 im. Marii Konopnickiej w Ropczycach. Dzieci 6-letnie wraz z dyrektorem przedszkola i nauczycielami gościły w przedszkolu w Ropczycach uczestnicząc w "Jesiennym Balu u Koszałka-Opałka".

Wydawana od 1999 r. gazetka przedszkolna "Koszałek-Opałek" cieszy się uznaniem i popularnością nie tylko wśród dzieci i rodziców naszego przedszkola.

W styczniu 2000 r. nawiązaliśmy listowny kontakt z prawnuczką Marii Konopnickiej - Joanną Modrzejewską i prawnukiem - Janem Bieleckim.

17 VI 2000 r. na scenie SDK w Mielcu odbyła się bajkowa uroczystość "Bal u Koszałka-Opałka", która została zorganizowana pod hasłem "W krainie bajek Marii Konopnickiej". Od tej uroczystości Koszałek-Opałek stał się honorowym gościem na naszych przedszkolnych uroczystościach. Brał udział w pasowaniu "maluszków" na przedszkolaków, uczestniczył w "wieczorze wigilijnym", był też na balu karnawałowym.

15 czerwca 2002r. odbyła się uroczystość XX- lecia nadania imienia Marii Konopnickiej naszej placówce. Gościem honorowym uroczystości był prawnuk poetki, pan Jan Bielecki. Przybyli też przedstawiciele władz miasta i oświaty, byli dyrektorzy i pracownicy przedszkola, a także jego absolwenci.

12 maja 2003r. na scenie Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu odbyło się spotkanie teatralne pod hasłem „W krainie bajek Koszałka Opałka”, które miało na celu rozpowszechnienie twórczości M.Konopnickiej wśród mieleckich przedszkolaków.

Takie spotkania teatralne stały się naszą tradycją i są organizowane w każdym roku. 14 kwietnia 2005r. odbyło się spotkanie pod hasłem „Recytujemy z Koszałkiem Opałkiem”, które zaszczyciła swoją obecnością prawnuczka Marii Konopnickiej, pani Joanna Modrzejewska.

Spotkanie z twórczością poetki pod hasłem „Co słonko widziało wędrując po niebie”, które odbyło się 30 maja 2006r. swą obecnością zaszczycił dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, pan Paweł Bukowski.

„Przychodzę śpiewać z Wami” – pod takim hasłem dnia 29 kwietnia 2008r. odbyło się VIII Spotkanie z twórczością Marii Konopnickiej - naszej patronki. Była to wspaniała uroczystość, organizowana corocznie przez nasza placówkę, promująca przedszkole w środowisku lokalnym poprzez twórczość poetki.

Spotkanie to miało charakter konkursu „Śpiewamy poezję”.  Do udziału w nim zostały zaproszone wszystkie mieleckie przedszkola. Uroczystość odbyła się na dużej scenie Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Gościem honorowym była prawnuczka Marii Konopnickiej, pani Joanna Modrzejewska wraz z córką, Elżbietą Twardowską.